Ojczyzna Słońca, Bazylii, Wina i Oliwy
.
 

 

Święta Religijne

6 STYCZNIA - BEFANA
Epifania, czyli nasze Święto Trzech Króli , to kolejne święto, a także kolejny dzień roku, w którym dzieci dostają prezenty. Małe sprecyzowanie, dostają je dzieci grzeczne, niegrzeczne bowiem otrzymują bryłę węgla. La Befana (czarownica) jest kobietą, która odmówiła gościny Trzem Mędrcom, zaś w noc przed Epifanią, znajdziemy ją siedzącą na swoim kiju od miotły, szukającą nowo-narodzonego Dzieciątka Jezus. I właśnie ona jest bohaterką tego święta.


PORANEK WIELKANOCNY - Florencja

"Scoppio del Carro" (wybuch wózka) lub "Fuoco di Pasqua" (ognie Wielkanocne) - jest tradycyjnym, typowo florenckim wydarzeniem. Chodzi o to, że niegdyś pewien Pazzino dei Pazzi, świeżo wróciwszy z pierwszej krucjaty przekazał mieszczanom florenckim trzy kawałki czystego krzemienia pochodzącego z Grobu Pańskiego i danego mu jako wyraz uznania za odwagę, ponieważ ów człowiek był pierwszym, który przeszedł mury Jerozolimy. Po powrocie do Florencji wymyślił, że karuzela ze sztucznymi ogniami powinna być zapalona przy użyciu tych kamieni, zaś sam pokaz będzie szerzył chrześcijaństwo wśród oglądających. Karuzela oglądana dzisiaj jest dużo bardziej ozdobna niż w przeszłościi jest też nadal w posiadaniu rodziny Pazzi. W poranek wielkanocny wózek i symboliczny Ogień Święty zajeżdzają przed katedrę. W momencie gdy w katedrze recytuje się "Chwała na wysokości Bogu" zlatujący z góry gołąb (oczywiście, nie jest on prawdziwy) opuszcza lont doczepiony do głównego ołtarza, od którego schodzący w dół ku wozowi ogień na końcu zapala całą masę ogni sztucznych.


FESTIWAL ŚWIERSZCZY - Florencja,
1 niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego (40 dni po Wielkanocy)

Festiwal Świerszczy odbywa się w Parku Cascine we Florencji. Gromadzi setki rodzin, piknikujących tego dnia, pomiędzy straganami i handlarzami, sprzedającymi małe, drewniane klatki ze świerszczami. Świerszcze uwalniane są potem przez dzieci. Trzeba zaznaczyć, że rośnie sprzeciw wobec tego święta, jako, że wiele świerszczy nie przeżywa do czasu zwolnienia.

CAMAIORE K. LUKKI - Boże Ciało
"Tappeti di segatura colorata" to coś niesamowitego. Główna ulica miasta Camaiore zostaje pokryta mnóstwem wzorów wykonanych z kolorowanych wiórów. Praca zaczyna się w sobotę wieczorem i trwa przez całą noc, zaś następnego dnia całość zostaje zniszczona w czasie przechodzącej po nich procesji Bożego Ciała. Zobaczyć to można w okresie Bożego Ciała w sobotę (wieczór/noc) i niedzielę dopołudnia.

PRESEPIO - tradycja żłóbka
Tworzenie i wystawianie Presepio - scen narodzenia - jest żródłem lokalnej dumy, także poważnym źródłem dochodu całego państwa. Tradycja zrodziła się we Włoszech, a wartość figurek, rzeźb czy ich strojów eksportowanych każdego roku jest znacząca. Wiele kościołów i większość lokalnych społeczności organizuje pokazy. Często postaci te mają naturalne rozmiary, charakteryzują się ponadto drobiazgowym odtworzeniem detalu.

jestes w dziale: Kalendarz imprez | Święta Religijne