Ojczyzna Słońca, Bazylii, Wina i Oliwy
.
 

 

Pełna lista wydarzeń

CAPODANNO - Nowy Rok
Nowy Rok jest obchodzony w całych Włoszech. To jest ten dzień po Sylwestrze. Prawdopodobnie z kacem. A co chcielibyście zjeść mając takiego kaca? Oczywiście faszerowane świńskie nóżki. Tradycyjnie zjadane są z soczewicą i mają symbolizować pieniądze oraz dobry początek Nowego Roku. Zampone, bo tak originalnie nazywa się ta potrwa jest bardzo poważnie traktowane w mieście, skąd ten zwyczaj się wywodzi, tj. w Modenie, zaś zawody "Super Zampone" są szczególnie ważnym wydarzeniem, również w Toskanii. Jeśli nóżki z soczewicą nie poprawią twojego humoru, to z początkiem roku zawsze możesz założyć czerwoną bieliznę, która również ma spełnić podobną misję. Naprawdę!

6 STYCZNIA - BEFANA
Epifania, czyli nasze Święto Trzech Króli , to kolejne święto, a także kolejny dzień roku, w którym dzieci dostają prezenty. Małe sprecyzowanie, dostają je dzieci grzeczne, niegrzeczne bowiem otrzymują bryłę węgla. La Befana (czarownica) jest kobietą, która odmówiła gościny Trzem Mędrcom, zaś w noc przed Epifanią, znajdziemy ją siedzącą na swoim kiju od miotły, szukającą nowo-narodzonego Dzieciątka Jezus. I właśnie ona jest bohaterką tego święta.


COMIESIĘCZNE TARGI
LUCCA, to miasto znane z dużego targu z antykami (ulokowany w pobliżu Piazza San Giusto i Piazza Anteminelli), który odbywa się w trzecią Niedzielę każdego miesiąca. Są tu też targi sztuki, w tym samym miejscu w ostatnią sobotę i niedzielę miesiąca. AREZZO słynie z najsłynniejszych targó antykami w całych Włoszech. Odbywają się one w pierwszą niedzielę każdego miesiąca przy Piazza Grande i Piazza Vasari. FLORENCJA ma taki targ w ostatnią niedzielę miesiąca na Piazza dei Ciompi.


KARNAWAŁ
We Włoszech powiada się, że czas karnawału, to czas deszczu! Jednakże karnawał jest obchodzony w całym kraju, począwszy od połowy stycznia do Środy Popielcowej. W Toskanii karnawał szczególnie celebrowany jest w Viareggio. Bez wątpienia jest to największy karnawał we Włoszech, a także jak utrzymują, z najdłuższą tradycją, chociaż w Arezzo mówią to samo. Ci, którzy brali udział w Karnawale Weneckim, w Viareggio będą mogli poznać jego zupełnie inne oblicze. W każdą niedzielę w tym nadmorskim kurorcie odbywa się wielka parada wykonanych z masy papierowej postaci. Jeżdżące i kolorowe platformy najczęściej karykaturalnie przedstawiają postaci świata polityki i establishmentu. Poza tym, większość małych miejscowości w całej Toskanii tradycyjnie organizuje różnorakie formy obchodów karnawału, z przebraniami, confetti oraz degustacją win i potraw regionalnych.

WALENTYNKI - 14 lutego
Legenda mówi, że jeden z rzymskich cesarzy uznał, iż małżeństwo powoduje osłabienie waleczności jego żołnierzy. Jeden z kapłanów - Valentino - był jednak na tyle odważny, że przeciwstawił się cesarzowi i nadal udzielał zakazanych ślubów. Został za to ścięty 14 lutego. Inna wersja mówi, że właśnie on przyczynił się do rozwoju chrześcijaństwa przez organizowanie religijnych ceremonii ślubów, inna z kolei, że pełnił rolę pojednawcy nękanych kłopotami małżeństw. Ponoć jego pomoc polegała między innymi na oferowaniu takim parom kwiatów ze swojego ogrodu. Ty też to zrób, kup poza tym czekoladki i nie słuchaj głosów wątpiących, że San Valentino, tak naprawdę w ogóle nie istniał.

PORANEK WIELKANOCNY - Florencja
"Scoppio del Carro" (wybuch wózka) lub "Fuoco di Pasqua" (ognie Wielkanocne) - jest tradycyjnym, typowo florenckim wydarzeniem. Chodzi o to, że niegdyś pewien Pazzino dei Pazzi, świeżo wróciwszy z pierwszej krucjaty przekazał mieszczanom florenckim trzy kawałki czystego krzemienia pochodzącego z Grobu Pańskiego i danego mu jako wyraz uznania za odwagę, ponieważ ów człowiek był pierwszym, który przeszedł mury Jerozolimy. Po powrocie do Florencji wymyślił, że karuzela ze sztucznymi ogniami powinna być zapalona przy użyciu tych kamieni, zaś sam pokaz będzie szerzył chrześcijaństwo wśród oglądających. Karuzela oglądana dzisiaj jest dużo bardziej ozdobna niż w przeszłościi jest też nadal w posiadaniu rodziny Pazzi. W poranek wielkanocny wózek i symboliczny Ogień Święty zajeżdzają przed katedrę. W momencie gdy w katedrze recytuje się "Chwała na wysokości Bogu" zlatujący z góry gołąb (oczywiście, nie jest on prawdziwy) opuszcza lont doczepiony do głównego ołtarza, od którego schodzący w dół ku wozowi ogień na końcu zapala całą masę ogni sztucznych.


KOMICY W LUKKA
Każdego roku, w jeden z weekendów marca, odbywają się bardzo popularne Międzynarodowe Targi Komików w Lukka. Artyści, kolekcjonerzy oraz wystawcy z całego świata. Dużo śmiechu oraz pełne hotele.

FESTA DELLA DONNA - 8 MARCA
Radujcie się włoskie kobiety - to jest Wasz dzień! Powszechnie obdarowuje się je gałązkami mimozy. Każda restauracja czy region organizują szczególny wieczór dla kobiet. Następnego dnia gdy życie toczy się zwykłym rytmem, panie przez cały dzień próbują pozbyć się widocznych, żółtawych pyłków mimozy.

FESTIWAL ŚWIERSZCZY - Florencja,
1 niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego (40 dni po Wielkanocy)

Festiwal Świerszczy odbywa się w Parku Cascine we Florencji. Gromadzi setki rodzin, piknikujących tego dnia, pomiędzy straganami i handlarzami, sprzedającymi małe, drewniane klatki ze świerszczami. Świerszcze uwalniane są potem przez dzieci. Trzeba zaznaczyć, że rośnie sprzeciw wobec tego święta, jako, że wiele świerszczy nie przeżywa do czasu zwolnienia.

1 MAJA - ŚWIĘTO PRACY
Święto państwowe, wiele przemówień, marszów związków zawodowych i zreformowanych komunistów. Obchodzone też na szczeblu lokalnym, a ostatnio uwidacznia się w ostaci długich koncertów rockowych z udziałem najlepszych artystów włoskich i nie tylko.

DZIEŃ MATKI - pierwsza niedziela po 8 maja
We Włoszech nie ma tu miejsca na zatłuszczone kartki z życzeniami złapane w ostatniej chwili, czy też beznadziejne pudełko z czekoladkami. Więź matki z dziećmi są niezłomne, a jej dzień znaczony jest kwiatami, specjalnymi posiłkami i szczególną atencją.

MAGGIO MUSICALE FIORENTINO
Ten dobrze znany melomanom festiwal jest niepodważalnym wyróżnikiem kulturalnego kalendarza Florencji. W tym czasie do miasta zjeżdżają wybitni wykonawcy operowi i muzyki klasycznej. Koncerty zwykle zaczynają się w drugiej połowie kwietnia i trwają aż do lipca.

CANTINE APERTE - otwarte piwnice
Odbywająca się zawsze w ostatnią niedzielę maja. Cantine Aperte, to inicjatywa rozrastająca się z roku na rok. Jak Toskania długa i szeroka, winiarnie otwierają swoje podwoje i piwnice dla wszystkich chętnych. Oferują darmową degustację win oraz lokalnych przysmaków.

CAMAIORE K. LUKKI - Boże Ciało
"Tappeti di segatura colorata" to coś niesamowitego. Główna ulica miasta Camaiore zostaje pokryta mnóstwem wzorów wykonanych z kolorowanych wiórów. Praca zaczyna się w sobotę wieczorem i trwa przez całą noc, zaś następnego dnia całość zostaje zniszczona w czasie przechodzącej po nich procesji Bożego Ciała. Zobaczyć to można w okresie Bożego Ciała w sobotę (wieczór/noc) i niedzielę dopołudnia.

LUMINARIA DI SAN RANIERI - Piza, 16 czerwca

Piza, to idealne miejsce dla czerwcowej wizyty. W noc zwaną "Luminaria" można zobaczyć ponad 50000 zapalonych świec i pochodni oświetlających budynki miasta po obu stronach rzeki Arno.

GIOCO DEL PONTE - Piza, ostatnia niedziela czerwca
W tymi mieście kultywuje się liczne tradycje. Jedną z nich jest "Gioco del Ponte", czyli zawody toczone między mieszkańcami różnych dzielnic miasta. Średniowieczne stroje, parady jeźdźców konnych i 12 zespołów 20-osobowych próbujących przepchnąć 7-tonowy wózek z jednego końca mostu na drugi. Emocje i zaciekła walka gwarantowane.

CALCIO STORICO - Florencja
Św. Jan Chrzciciel jest patronem Florencji, zaś w dniu 24 czerwca, w dniu Św. Jana na Piazzale Michelangelo odbywa się wspaniały pokaz sztucznych ogni. W następującą po tym dniu Niedzielę odbywa się finałowy mecz "antycznego futbolu", czyli mieszaniny futbolu, rugby i wrestlingu - a krócej mówiąc, bezmyślnego samozniszczenia. Nie ma tu żadnych reguł. Zwycięski zespół (4-osobowa reprezentacja jednej z dzielnic miasta) dostaje do zjedzenia cielę. Ma to miejsce w czasie następującego po "meczu" ulicznego party.

AREZZO - ostatnia niedziela czerwca
Jeszcze więcej średniowiecznych strojów i zwyczajów niż w Pizie. Zabicie Saracena, turniej rycerski, marsze i parady w strojach z epoki.

PIERWSZA EDYCJA PALIO, Siena 2 lipca
Sławny na całym świecie, doroczny wyścig zwany Palio odbywa się dwukrotnie: 2 lipca i 16 sierpnia. W skrócie jest to wyścig jadących na oklep jeźdźców reprezentujących poszczególne kwartały miasta wokół głownego rynku. Wszystko dla uczczenia Dziewicy Maryi. W Sienie wydzielono 17 rejonów, z których 10 bierze udział w zawodach. Nic, naprawdę nic nie jest tak ważne jak zwycięstwo. Przyjechać na drugim miejscu to tragedia. Stąd każdy uczestnik jest gotowy do wściekłej walki, musi wyeliminować przeciwników. Godna takiej walki jest zewnętrzna oprawa zawodów. Na główny plac , Piazza del Campo, może wejść do 25000 widzów. Ale żeby obejrzećdokładnie parady, kostiumy, flagi i sam wyścig, należy przyjść wcześnie. Główny wyścig rozpoczyna się ok. 19.30, a przygotowania zaczynają się kilka dni wcześniej.

PISTOIA BLUES - 2 weekend lipca
Nazywanie tego Festiwalem Bluesa byłoby nadużyciem, chociaż zawsze trafi tu jakiś Delta Blues- dziadek w towarzystwie czy to Jethro Tull, Deep Purple, Patti Smith czy też Vana Morrisona albo Ry Cooder'a. Odbywa się na głównym placu Pistoi, a cała impreza zasługuje na większą liczbę gości niż to ma miejsce teraz.

FESTIWAL PUCCINIEGO - lipiec i sierpień
Fewal Pucinniego na wolnym powietrzu (Teatro all'aperto) pdbywa się w Torre del Lago koło Viareggio. Początek występów ustalono na wczesny wieczór. Nie zapomnij zabrać ze sobą swetra i jakiegoś środka przeciw komarom. Całość odbywa się na brzegu Jeziora Massaciuccoli.

LETNI FESTIWAL - Lukka, lipiec
Seria koncertów na wolnym powietrzu ma miejsce głównie na Piazza Napoleone. Wydarzenie to uzyskało już rozgłos i przyciąga naprawdę znanych artystów odbywających letnie tournees w Europie.

LUKKA - trzecia niedziala lipca
Festiwal San Paolino, to okazja do obejrzenia średniowiecznych strojów, parad z pochodniami, zawodów kuszniczych. Odbywa się w okolicy San Paolino w Lukka.

TOSKANIA W SIERPNIU
Sierpień jest najgorętszym z miesięcy i wielu Włochów właśnie wtedy wyjeżdża na wakacje. Niektóre firmy zamknięte są przez cały miesiąc, inne przez dwa-trzy tygodnie. Ci toskańczycy, którzy są w stanie wyjeżdżają z miast w góry, nad morze lub na wyspy. Wszystko oprócz samochodów gnających nad morze zwalnia swój bieg, zaś plaże zamieniają się w świątynie opalenizny. W dniu 15 sierpnia Włosi obchodzą jeszcze święto państwowe, stąd rada, by za wszelką cenę unikać jazdy samochodem w ten dzień - jest to dzień najbardziej obciążony ruchem pojazdów w ciągu całego roku.

SIENA DRUGA EDYCJA PALIO 16 SIERPNIA
Sławny na całym świecie, doroczny wyścig zwany Palio odbywa się dwukrotnie: 2 lipca i 16 sierpnia. W skrócie jest to wyścig jadących na oklep jeźdźców reprezentujących poszczególne kwartały miasta wokół głownego rynku. Wszystko dla uczczenia Dziewicy Maryi. W Sienie wydzielono 17 rejonów, z których 10 bierze udział w zawodach. Nic, naprawdę nic nie jest tak ważne jak zwycięstwo. Przyjechać na drugim miejscu to tragedia. Stąd każdy uczestnik jest gotowy do wściekłej walki, musi wyeliminować przeciwników. Godna takiej walki jest zewnętrzna oprawa zawodów. Na główny plac , Piazza del Campo, może wejść do 25000 widzów. Ale żeby obejrzećdokładnie parady, kostiumy, flagi i sam wyścig, należy przyjść wcześnie. Główny wyścig rozpoczyna się ok. 19.30, a przygotowania zaczynają się kilka dni wcześniej.

FESTIWAL WINA VINARIA - koniec sierpnia i początek września
Ten odbywający się w małej miejscowości Montecarlo w okolicach Lukka festiwal win rozrasta się z roku na rok. Lokalni producenci prezentują swoje wina każdemu chętnemu. To jedyna w rodzaju okazja do darmowej, nieograniczonej degustacji.

WRZESIEŃ W LUKKA
To, co w Pizie ma miejsce w czerwcu, Lukka oferuje we wrześniu. Miasto zamienia się w miejsce, gdzie czas cofnął się do średniowiecza. Są tu koncerty,targi, pokazy, wystawy, procesje. Punktem kulminacyjnym zaś jest Luminaria di Santa Croce w noc 13 września. Centrum miasta jest wtedy oświetlone tylko pochodniami i świecami, jednocześnie odbywa się parada strojów z epoki średniowiecza, grana jest muzyka, pokazywane są słynne ewolucje z flagami. Procesja zaczyna się przy kościele San Frediano (o 20.00) i posuwa się w kierunku katedry San Martino.

AREZZO - pierwsza niedziela września
Jeszcze więcej średniowiecznych strojów i zwyczajów. Turniej rycerski, marsze i parady w strojach z epoki. Powtórka imprezy z czerwca

FESTA DELLA RIFICOLONA, 7 i 8 września Florencja
Ten festiwal latarń, jak mówią, jest jednym z najstarszych we Florencji. Początki sięgają najważniejszych targów rolniczych, które odbywały się na Piazza SS Annunziata. Rolnicy wraz z rodzinami wstawali bardzo wcześnie rano, ubierali swe najlepsze, niedzielne ubrania i wędrowali do Florencji oświetlając drogę świecami trzymanymi w papierowych latarniach. Wyrafinowani smakiem florentczycy robili sobie żarty z tego niedzielnego "strojenia" się wieśniaków. Ich dzieci przygotowywały kolorowo pomalowane latarenki i przyłączały się do takiego pochodu gwiżdżąc i pokrzykując żartobliwie. Obecnie, w tym dniu, dzieci florenckie biegają po ulicach z latarenkami (rificolone). Wszyscy zaś bawią się na ulicznych imprezach, w teatrach lub idą na ogromne targowisko zorganizowane tego dnia na placu.

VENDEMMIA, czyli winobranie
W całej Toskanii odbywa się winobranie. Ostatnie tygodnie dojrzewania są decydujące - trochę deszczu za dużo i całe miesiące pracy na nic. Bardzo trudno wyczuć idealny moment zbioru. Jeżeli pogoda jest dobra, kusząca jest perspektywa przetrzymania winogron do późnego pażdziernika, aby "złapały" jeszcze więcej słońca. Winobranie wykonuje się głównie tradycyjnie, zrywając je ręcznie.Jedynie największe posiadłości w Chianti stosują specjalne maszyny. Winobranie to wspólna praca, zaś po zbiorach okazja do wspólnego świętowania całej lokalnej społeczności.

CZAS KASZTANÓW
Całe rejony Toskanii, zwłaszcza na północy, pokryte są lasami kasztanowców. W październiku następuje ich zbiór. Drzewo/ deski używane są lokalnie w budownictwie, zaś kasztany straciły status specjału, którym cieszyły się niegdyś. W specjalnych patelniach (z wieloma otworami) podpieka się je i sprzedaje dosłownie wszędzie na ulicach. Jeżeli nie możesz przygotować kasztanów sam, to aż do Bożego Narodzenia można je kupić na ulicy.

GRZYBOBRANIE
W lasach spotyka się dwie grupy ludzi: rzucających się w oczy - ci na pewno zbierają kasztany oraz tych, których trudno wypatrzeć, zlewają się z otoczeniem, ci na pewno szukają tu grzybów - przede wszystkim porcini (prawdziwki). Prawda jest taka, że jeżeli znasz dobre miejsce ich zbioru, to pilnujesz tej informacji, aż do grobowej deski. Jest wiele pysznych grzybów, ale porcini są prawdziwym rarytasem. Właśnie te grzyby można kupić przy drodze, zwłaszcza w regionie Garfagnana, w północnej Toskanii. Niestety, ich cena jest znacznie wyższa niż w Polsce.

TRUFLE W TOSKANII
Ktoś znający dobre miejsce występowania grzybów porcini nie sprzedałby jednak swojej rodziny dla zachowania tego w sekrecie, jednak pewnie zawachałby się, gdyby znalazł dobry punkt zbioru trufli. Nadal bardzo cenne (choć nie tak jak te czarne z Piemontu), białe trufle z Toskanii uhonorowano dwoma wydarzeniami w listopadzie. W San Giovanni d'Asso koło Sieny - tu można ich spróbować, odbywają się poza tym zawody poszukiwaczy, gra muzyka, a ponadto mają miejsce liczne wystawy. To wszystko w pierwsze dwa weekendy miesiąca. Z kolei w miejscowości San Miniato koło Pizy podobne wydarzenie ma miejsce w dniach 25 - 27 listopada.

ZBIÓR OLIWEK
Począwszy od listopada aż do stycznia, można usłyszeć odgłosy uderzania żerdzi o gałęzie drzew oliwkowych. W Toskanii jest to czas zbiorów oliwek. Większość tej pracy wykonywana jest nadal ręcznie - pod gałęziami rozkłada się sieci, zaś żerdziami uderza się o samą gałąź. Zdarzają się zwolennicy ręcznego zrywania każdej oliwki. Spakowane w worki zawozi się do specjalnego młyna (frantoio). Tu przerabiane są na pastę, następnie rozsmarowaną na okrągłych matach, które kładzie się jedną na drugą, tworząc ogromny stos "naleśników ". Ta wieża mat i pasty z oliwek jest poddawana naciskowi, zaś tak uzyskiwany olej przechodzi przez wirówkę, jest zielony, świeży i lekko pikantny smaku - pizzicante, jak to mówią Włosi. Wspaniała rzecz - bez gotowania, chemikaliów, rafinowania. Świeży olej z oliwek jest po prostu niesamowity.

PRESEPIO - tradycja żłóbka
Tworzenie i wystawianie Presepio - scen narodzenia - jest żródłem lokalnej dumy, także poważnym źródłem dochodu całego państwa. Tradycja zrodziła się we Włoszech, a wartość figurek, rzeźb czy ich strojów eksportowanych każdego roku jest znacząca. Wiele kościołów i większość lokalnych społeczności organizuje pokazy. Często postaci te mają naturalne rozmiary, charakteryzują się ponadto drobiazgowym odtworzeniem detalu.


jestes w dziale: Kalendarz imprez | Pełna lista wydarzeń