foto.jpg logo.gif
Ojczyzna Słońca, Bazylii, Wina i Oliwy
.
 

Przewodniki i literatura

Rodzaj turystyki proponowanej przez firmę "Tosca" wymyka się dotychczasowym standardom organizacji wypoczynku. Konsekwencją tego jest też brak odpowiednich przewodników czy też poradników dla tego rodzaju turystyki. Trochę lepiej przedstawia się sytuacja z literaturą, ale i tu na język polski nie udało się jeszcze przetłumaczyć kilku klasycznych pozycji. Zwiedzanie Toskanii proponujemy oprzeć na dwóch, naszym zdaniem najlepszych, przewodnikach. Pierwszy to "Włochy część środkowa", wydany w popularnej serii Pascala (ostatnie czwarte wydanie z 2001 r.), zaś drugi, to przewodnik Wiedzy i Życia zatytułowany "Florencja i Toskania". O ile Pascal oferuje wiele praktycznych, ale też i bardzo zdawkowych informacji (numery telefonów, tanie lokale i sklepy, treściwe opisy zabytków), to Wiedza i Życie w dużo lepszej formie graficznej prezentuje wszystko, co we Florencji i Toskanii jest godnego uwagi. Na podkreślenie zasługują w tym drugim przewodniku genialnie sporządzone spisy lokali gastronomicznych oraz hoteli dla Regionu Toscana.

Lekturą bezwzględnie konieczną dla naszych klientów powinna się stać unikatowa książka Tessy Capponi-Borawskiej "Moja kuchnia pachnąca bazylią" (Twój Styl, Warszawa 1994). I chociaż jest to książka z pozoru tylko kulinarna, między wierszami tej pozycji można o wiele więcej dowiedzieć się o prawdziwej Toskanii niż z niejednego przewodnika. Niestety, dzisiaj książka jest już praktycznie nie do kupienia, tak więc pozostają dobre biblioteki lub dobrzy znajomi. Klimat niepowtarzalnej Toskanii ciekawie też prezentuje Frances Mayes w swych dwóch pozycjach niedawno wznowionych przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka. Tak o tych książkach napisała Pani Beata Zaguła, która dzięki nam już trzykrotnie znalazła się w Toskanii:

Amerykańska pisarka, Frances Mayes, autorka "Pod słońcem Toskanii. U siebie we Włoszech", należy do licznego grona wielbicieli toskańskiej przyrody, architektury i klimatu (i tu nie chodzi wyłącznie o warunki atmosferyczne). Podczas kolejnych wypraw do Toskanii dojrzewało w niej marzenie o stworzeniu tam swojego własnego miejsca na ziemi - domu. Książka, którą serdecznie polecam, jest w istocie kroniką realizacji tego marzenia, zapoczątkowaną zakupieniem starej włoskiej posiadłości z domem, ogrodem i oliwkowym gajem. Bystra i wnikliwa obserwacja otoczenia, poczucie humoru w obliczu kolejnych perypetii związanych z etapami przeprowadzanego remontu oraz interesujące propozycje kulinarne są gwarancją ciekawej lektury z gatunku tych czytanych "jednym tchem".

Tę lekturę czyta się zupełnie inaczej, jeśli osobiście pozna się Toskanię i jej cudowne zakątki (i przekąski). Od razu wypada zaprosić do zapoznania się z drugą częścią pamiętnika toskańskiego Frances Mayes pod tytułem "Bella Toskania. Słodkie życie w Italii".


 



Dla miłośników i pasjonatów sztuki bezwzględnie polecamy klasyczną już pozycję P. Burke "Kultura i społeczeństwo w renesansowych Włoszech (Warszawa 1991). Bardzo obrazowo prezentuje ona tzw. kuchnię życia i pracy artystów oraz uzmysławia nam wyjątkową rolę sztuki w życiu ówczesnych ludzi. Swego rodzaju uzupełnieniem dla tej pozycji może być publikacja A. Chastel'a "Sztuka włoska" (t.1-2, Warszawa 1978). Z kolei fascynacja Florencją powinna skłonić do zapoznania się z historią jednego z najbardziej znanych rodów florenckich, a zarazem jednego z najbardziej hojnych mecenasów sztuki, jakim byli z pewnością Medyceusze. W książce zatytułowanej krótko "Medyceusze" (Łódź 1992) pisze o tym powszechnie znanym rodzie C. Hibbert. Gdyby zaś ktoś zainteresował się związkami kulturalnymi i historycznymi łączącymi Polskę z Italią, to śmiało polecamy nie najnowszą już co prawda książkę Z. Zahorskiego "Polak we Włoszech" (Warszawa 1973).


 

niezbednik.jpg
p.gif
jestes w dziale: Praktyczne informacje | Literatura