foto.jpg logo.gif
Ojczyzna Słońca, Bazylii, Wina i Oliwy
.
 

 

Jak dotrzeć?
Trasa Cieszyn - Florencja

Cieszyn/Czeski Cieszyn-Hranice-Ołomuniec-Brno-Mikulov/Drasenhofen-Wiede¨1-Graz-Klagenfurth-Arnoldstein/Tarvisio Padva - Blonia - Modena - Firenze
Długość 1148 km, średni czas przejazdu 13-14 godz

Dystans do przejechania od granicy, tj. 1100 km proponujemy rozłożyć na dwie części. Przy założeniu, że wyruszacie Pa¨1stwo w podr¨Žż z centrum kraju, powinny one być mniej więcej równe. Proponujemy rozplanować podróż tak, żeby w Cieszynie znaleźć się około godziny 17.00. Po przekroczeniu granicy kierujemy się na Olomouc i Pragę. W pierwszej z tych miejscowości wjedziemy na płatną autostradę, więc należy posiadać naklejkę na szybę samochodu potwierdzającą uiszczenie stosownych opłat. Naklejki takie można nabyć w Polsce w oddziałach PZM, na przejściu granicznym lub stacjach benzynowych na terenie Czech.
Po około trzech i pół godziny podróży docieramy do przygranicznej miejscowości Mikulov. Sugerujemy odpoczynek i spędzenie nocy w jednym ze sprawdzonych przez nas pensjonatów. Cena za nocleg wraz ze śniadaniem to około 300 - 400 koron od osoby tj. 30 - 40 zł.
W dalszą trasę wyruszamy następnego dnia wcześnie rano. Przejście graniczne znajduje się dosłownie kilkaset metrów od centrum miasteczka. Naklejki opłat za autostradę na terenie Austrii kupujemy w stacji benzynowej tuż przed przejściem granicznym lub po przekroczeniu granicy.

Do Wiednia prowadzi nas droga jednopasmowa, natomiast od wjechania na jego obwodnicę, do ko¨1ca podr¨Žży będziemy poruszać się autostradą. Ze względu na korki, przez Wiede¨1 najlepiej jest przejeżdżać rano, około południa lub nocą. Zdecydowanie unikać należy piątkowego popołudnia i niedzielnego wieczoru, gdy mieszka¨1cy masowo wyjeżdżają na weekend lub wracają z niego do domu.

Po dojechaniu do Stolicy Austrii kierujemy się na miejscowości Gratz i Klagenfurt, następnie Villach, Udine i w ko¨1cu graniczna miejscowość Tarvisio. Wzdłuż autostrady rozłożone są stacje benzynowe, punkty parkingowe oraz motele wraz z zapleczem sanitarnym i restauracyjnym. Namawiamy Pa¨1stwa do kr¨Žtkich postoj¨Žw dla zregenerowania sił. Dobra jakość dróg pozwoli na przejechanie pozostałego od granicy czeskiej dystansu w około 10 godzin z uwzględnieniem postojów. Po wjeździe do Włoch (granica ma tu znaczenie symboliczne) proszę nie szukać budki z celnikiem, kierujemy się kolejno na Padovę, Bolonię i Firenze. Prosimy o przygotowanie gotówki na opłaty za autostrady, których dokonujemy na bramkach po przejechaniu pewnego odcinka drogi. Przy wjeździe na autostradę pobieramy bilet z automatu, na najbliższej bramce okazujemy go kontrolerowi, który na jego podstawie nalicza opłatę.

Po dojechaniu do Florencji, na jej obwodnicy, wybieramy dalszy kierunek w zależności od zaplanowanego celu podróży. Jeżeli jest nim miejscowość w Toskanii, dystans ten nie powinien przekroczyć 100 kilometrów.

W drodze powrotnej proponujemy tę samą trasę ze zwiedzaniem i noclegiem w Wenecji. Proszę więc o zaplanowanie godziny wyjazdu tak, aby w Wenecji znaleźć się najpóźniej o 16.00. Organizacją zwiedzania i noclegu zajmie się firma Tosca.

Szerokiej drogi.

 

Zobacz również trasy:

Przez Czechy (lub Słowację) i Austrię
Inne trasy przez Czechy i Austrię

 

 

niezbednik.jpg
p.gif
jestes w dziale: Praktyczne informacje | Jak dotrzeć?