Ojczyzna Słońca, Bazylii, Wina i Oliwy
.
 

 

Święta

WALENTYNKI - 14 lutego
Legenda mówi, że jeden z rzymskich cesarzy uznał, iż małżeństwo powoduje osłabienie waleczności jego żołnierzy. Jeden z kapłanów - Valentino - był jednak na tyle odważny, że przeciwstawił się cesarzowi i nadal udzielał zakazanych ślubów. Został za to ścięty 14 lutego. Inna wersja mówi, że właśnie on przyczynił się do rozwoju chrześcijaństwa przez organizowanie religijnych ceremonii ślubów, inna z kolei, że pełnił rolę pojednawcy nękanych kłopotami małżeństw. Ponoć jego pomoc polegała między innymi na oferowaniu takim parom kwiatów ze swojego ogrodu. Ty też to zrób, kup poza tym czekoladki i nie słuchaj głosów wątpiących, że San Valentino, tak naprawdę w ogóle nie istniał.

FESTA DELLA DONNA - 8 MARCA
Radujcie się włoskie kobiety - to jest Wasz dzień! Powszechnie obdarowuje się je gałązkami mimozy. Każda restauracja czy region organizują szczególny wieczór dla kobiet. Następnego dnia gdy życie toczy się zwykłym rytmem, panie przez cały dzień próbują pozbyć się widocznych, żółtawych pyłków mimozy.

1 MAJA - ŚWIĘTO PRACY
Święto państwowe, wiele przemówień, marszów związków zawodowych i zreformowanych komunistów. Obchodzone też na szczeblu lokalnym, a ostatnio uwidacznia się w ostaci długich koncertów rockowych z udziałem najlepszych artystów włoskich i nie tylko.

DZIEŃ MATKI - pierwsza niedziela po 8 maja
We Włoszech nie ma tu miejsca na zatłuszczone kartki z życzeniami złapane w ostatniej chwili, czy też beznadziejne pudełko z czekoladkami. Więź matki z dziećmi są niezłomne, a jej dzień znaczony jest kwiatami, specjalnymi posiłkami i szczególną atencją.

CANTINE APERTE - otwarte piwnice
Odbywająca się zawsze w ostatnią niedzielę maja. Cantine Aperte, to inicjatywa rozrastająca się z roku na rok. Jak Toskania długa i szeroka, winiarnie otwierają swoje podwoje i piwnice dla wszystkich chętnych. Oferują darmową degustację win oraz lokalnych przysmaków.

LUMINARIA DI SAN RANIERI - Piza, 16 czerwca
Piza, to idealne miejsce dla czerwcowej wizyty. W noc zwaną "Luminaria" można zobaczyć ponad 50000 zapalonych świec i pochodni oświetlających budynki miasta po obu stronach rzeki Arno.

jestes w dziale: Kalendarz imprez | Święta