foto.jpg logo.gif
Ojczyzna Słońca, Bazylii, Wina i Oliwy
.
 

 

Gdzie robić zakupy:

Codzienne zakupy artykułów spożywczych najlepiej jest robić w bardzo dobrze rozwiniętej sieci sklepów "COOP". Nawet na Elbie sklepy tej sieci są obecne niemal w każdym miasteczku. Szeroki wybór prawie wszystkiego i to po bardzo atrakcyjnych cenach (również wina!). Szczególnie polecamy oliwki i karczochy w różnych zaprawach, sery z Sardynii, szpinak, pesto alla siciliana, mozarella di Bufala, bakłażany, prosciutto di Parma, etc. Natomiast chleb warto kupować w małych lokalnych piekarniach (uwaga, chleb w Toskanii podobnie jak i w Umbrii jest najczęściej niesolony). Przy okazji wizyty w piekarni warto się skusić na świeże rogaliki do porannego cappucino lub na tzw. cantucci - podłużne biszkopciki z migdałami, które macza się w uprzednio zakupionym Vin Santo. Warzywa i owoce najlepiej kupować na lokalnych straganach - po prostu są tam najświeższe, a przy okazji można na moment zatopić się w typowo włoskiej atmosferze prowincji.

Każde miasto w Toskanii na swoje charakterystyczne towary. I tak, wyroby ze skóry (torby, paski, kurtki...) oferuje Florencja. Również w tym mieście na Ponte Vecchio można ulec zachwytowi nad sztuką jubilerską w najróżniejszych odmianach. Na starocie jeździ się do Arezzo, w Pienzy kupuje się sery, trufle w okolicach San Giovanni d'Asso. Sporo ceramiki można znaleźć w Montepulciano, Cortonie i San Gimignano. Stolicą oliwy jest Lucca. Wyjątkowo pyszny miód i jedyne w swoim rodzaju powidła śliwkowe oferuje Montalcino. Różnego rodzaju rośliny ozdobne rozciągają się w rozległych ogrodach i uprawach w okolicach Pistoi. Kasztany jadalne porastają wzgórza wokół Monte Amiata i tam jesienią, palone na dużych blaszanych grilach, kuszą namiętnie swych zapachem.

Poza tym, każdy mały sklep w Toskanii jest swoistym dziełem sztuki użytecznej. Tak zwana "bottega toscana" najbardziej przypomina francuskie boutique'i, lecz dużo więcej w niej elementów rustykalnych i produktów charakterystycznych dla danego miejsca.

 

niezbednik.jpg
p.gif
jestes w dziale: Praktyczne informacje | Gdzie robić zakupy?